Materiały stosowane w budownictwie powinny być dobierane na podstawie ich przeznaczenia. To ono decyduje o tym, jakimi właściwościami powinien cechować się dany materiał. Świetnie widać to na przykładzie betonu wodoszczelnego, który posiada bardzo dobre właściwości użytkowe. Z tego artykułu dowiesz się, czym on jest i kiedy warto stosować go w sektorze budownictwa.
Beton wodoszczelny – krótka charakterystyka
Ten rodzaj betonu wyróżnia się zaawansowanymi parametrami technicznymi i właściwościami. Zgodnie z przyjętymi normami musi posiadać klasę szczelności materiału na poziomie minimum W8. Oznacza ona, że materiał jest w stanie wytrzymać maksymalne ciśnienie wody do 0,8 MPa (słup wody o wysokości 80 metrów). Wszystko po to, aby zapobiegać wchłanianiu oraz przedostawaniu się przez beton wilgoci.
Ponadto zwraca się uwagę na wytrzymałość na ściskanie. Przy tego rodzaju betonu zazwyczaj są to klasy wyższe, w tym m.in. C30/37 lub C35/45. Beton hydrotechniczny klasyfikowany jest jako wysokowartościowy. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagane są najwyższe standardy wodoszczelności i zastosowanie słabszej jakości materiału byłoby nieskuteczne.
Kiedy stosuje się beton wodoszczelny w budownictwie?
Właściwości betonu wodoszczelnego wpływają bezpośrednio na potencjał jego zastosowania w budownictwie. Ten jest bardzo szeroki. W dużym skrócie materiał ten przeznaczony jest do stosowania wszędzie tam, gdzie występuje nadmierna wilgoć lub bezpośredni i stały kontakt z wodą. Wykorzystuje się go w realizacji inwestycji prywatnych, firmowych, jak i instytucjonalnych w tym m.in. w inżynierii hydrotechnicznej.
Na co dzień buduje się z niego m.in.:
- fundamenty (zwłaszcza na terenach podmokłych i w pobliżu zbiorników wodnych);
- piwnice, garaże i inne konstrukcje lokowane poniżej gruntu;
- balkony, tarasy i inne elementy zewnętrzne narażone na działanie warunków atmosferycznych;
- baseny;
- oczka wodne;
- zbiorniki retencyjne;
- tamy;
- oczyszczalnie ścieków, szamba, przepompownie ścieków;
- przystanie jachtowe;
- nabrzeża;
- ostrogi wodne;
- podziemne parkingi i przejścia dla pieszych;
- ściany oporowe;
- wały przeciwpowodziowe;
- i inne.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy beton wodoszczelny będzie dobrym wyborem przy planowanej przez Ciebie inwestycji, warto skonsultować się z ekspertem. Wybierając ten materiał, należy dokładnie zapoznać się z jego właściwościami oraz renomą betoniarni. Produkcja betonu wodoszczelnego wymaga doświadczenia, wiedzy i starannie przygotowanego procesu technologicznego.
Beton wodoszczelny od Agrol – gwarancja najwyższej jakości
Szukasz najwyższej jakości materiałów? Koniecznie poznaj ofertę firmy Agrol. To betoniarnia z Gorzowa Wielkopolskiego, która gwarantuje najwyższą jakość oferowanego betonu wodoszczelnego. Ten dostępny jest w klasach szczelności od W8 do W12. Spełnia on normę PN-B 06250:1988. Zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem Agrol. Ten zapozna się z Twoimi potrzebami i na tej podstawie pomoże Ci w doborze betonu oraz innych materiałów. Firma oferuje również transport gotowego materiału na miejsce inwestycji.