Śruby są niezwykle popularnymi elementami złącznymi, wykorzystywanymi we wszystkich gałęziach przemysłu. Ich różnorodność w zakresie budowy i materiału, z jakiego są wykonane, sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. I choć może się wydawać, że śruby są zamienne między sobą, to okazuje się, iż można je podzielić na wiele specyficznych rodzajów, głównie ze względu na budowę i tym samym na przeznaczenie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zbudowana jest śruba oraz poznaj inne ważne fakty na temat tych elementów złącznych.
Budowa śruby
Śruby, w zdecydowanej większości, składają się z łba (trzpienia) oraz gwintu. I tutaj od razu przechodzimy do głównego rozróżnienia śrub, czyli właśnie ze względu na rodzaj zastosowanego łba. Śruby dzielimy na:
- Sześciokątne
- Czworokątne
- Trójkątne
- Grzybkowe
- Kuliste
- Młoteczkowe
- Walcowe (różne warianty, np. soczewkowe, radełkowane)
- Stożkowy (np. soczewkowe)
- Oczkowe
- Skrzydełkowe
- Z uchem
- Bez łba
Rodzaj łba to niejedyny element budowy śruby, w oparciu o który można rozróżnić te elementy złączne. Na rynku znajdziemy także śruby z różnymi rodzajami trzpienia, w tym:
- Z trzpieniem równym średnicy gwintu
- Z trzpieniem zbliżonym do średnicy gwintu
- Z trzpieniem pasowanym
Z kolei końcówki śrub mogą być:
- Płaskie
- Soczewkowe
- Ścięte
- Stożkowe
- Wgłębione
- Z czopem (różne warianty)
Ponadto śruby mogą mieć różne gniazda:
- Bez gniazda
- Sześciokątne
- Z rowkiem do wkrętaka
- Z wgłębieniem krzyżowym
Wspomnijmy także o różnych rodzajach gwintu, który także stanowi ważny element budowy śruby. Tutaj wyróżniamy elementy z gwintem częściowym i na całej długości.
Na budowę śruby składają się jeszcze inne, drobniejsze elementy, by wymienić tylko noski, wieńce, podsadzenia oraz odsadzenia.
Z jakich materiałów wykonuje się śruby?
Podstawowym materiałem do produkcji śrub jest stal. W zależności od przeznaczenia, stosuje się różne rodzaje stali, w tym stal nierdzewną A2 charakteryzującą się wysoką odpornością na procesy korozyjne, a także stal kwasoodporną A4, która jest odporna na działanie kwasów i innych agresywnych substancji chemicznych (włącznie z wodą morską).
Rodzaj gwintu
Rodzaj gwintu to ważny element budowy śruby, który pozwala rozróżnić rodzaje tych elementów złącznych. Najpopularniejsze rodzaje gwintów to:
- Gwint metryczny z zarysem 60 stopni i skokiem zależnym od średnicy śruby.
- Gwint metryczny drobnozwojowy, określany symbolem MF.
- Amerykański gwint calowy UNC i UNF z zarysem gwintu 55 stopni.
Rozmiar śrub
Rozmiar śrub wyrażany jest w milimetrach, np. 8×45 oznacza śrubę o średnicy 8 mm i długości 45 mm. Długość mierzy się od miejsca, w którym śruba licuje się z powierzchnią, aż do podstawy łba.
Więcej o budowie śruby, jak i zastosowaniach różnych elementów złącznych, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://inoxplus.com.pl/baza-wiedzy/budowa-sruby-wszystko-co-musisz-o-tym-wiedziec.html.
Gdzie kupisz markowe śruby w atrakcyjnej cenie?
Znając specyfikę budowy śrub nierdzewnych możesz łatwiej dopasować potrzebne elementy złączne do konkretnego zadania. Bardzo duży wybór śrub ze stali jakościowych, w tym stali nierdzewnej A2 i stali kwasoodpornej A4, znajdziesz w stałej ofercie Inox-Plus.
Ten renomowany dystrybutor śrub i innych elementów złącznych, a także kwasoodpornego osprzętu żeglarskiego, dysponuje ogromnym wyborem śrub do wszelkich zastosowań, również specjalistycznych. Poszukiwane elementy łatwo znajdziesz w katalogu online na stronie hurtowni, na przykład po normie DIN czy ISO.
Inox-Plus zapewnia również swoim klientom fachowe doradztwo w zakresie doboru elementów złącznych. Jeśli więc masz wątpliwości, jakie produkty najlepiej sprawdzą się do realizacji przewidzianego zadania, to po prostu skontaktuj się z doradcami hurtowni.
Już teraz zajrzyj na stronę https://www.inoxplus.com.pl/ i znajdź potrzebne śruby lub inne elementy złączne, a następnie zamów je wygodnie online z gwarancją szybkiej dostawy pod wskazany adres.