Jakie mocowania sprawdzą się w instalacjach przemysłowych?

W instalacjach przemysłowych wykorzystać można wiele nowoczesnych komponentów mocujących, które znacząco przyspieszają prace montażowe i podnoszą bezpieczeństwo eksploatacji. Systemy rurociągów są narażone na różne zagrożenia, takie jak wysokie obciążenia mechaniczne i termiczne. Zależnie od specyfikacji technicznej i materiału wykonania rur, rodzaj użytych mocowań może nieco się różnić. Przy wyborze takich elementów warto zwrócić uwagę na ich optymalne dopasowanie, aby zyskać efektywną kompensację obciążeń oraz skuteczną ochronę przed uszkodzeniami.

Sprawdzone mocowania w formie obejm

Rozwiązaniem rekomendowanym dla różnych instalacji przemysłowych są obejmy. Mocowania w takiej formie występują w rozmaitych odmianach, co pozwala na ich idealne dopasowanie do wymagań systemowych. Obejmy świetnie sprawdzają się w przypadku stalowych rur o znacznej średnicy, ze względu na konieczność równomiernego rozłożenia poszczególnych obciążeń. Komponenty takie mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, co pozwala na ich użycie nawet w strefach kontaktu z wodą czy agresywnymi mediami. Odpowiednio zaprojektowane uchwyty do rur tego typu często dysponują podkładkami o właściwościach amortyzujących, które ograniczają wibrację. Rozwiązanie to jest istotne w procesie kompensacji ruchów rurociągu, wywołanych naturalną rozszerzalnością termiczną. Istnieją też obejmy z izolacją dodatkową, która może być bardzo pomocna w instalacjach chłodniczych. Jej zadanie jest ochrona przed mostkami termicznymi. Idealnie pod tym względem wypada termoizolacja z poliuretanowej pianki, która posiada właściwości wyciszające i może posłużyć do wyrównania potencjalnych niedoskonałości.

Praktyczne i uniwersalne punkty stałe

W instalacjach przemysłowych doskonale sprawdzają się również mocowania w formie punktów stałych. Ich zastosowanie zabezpiecza przed ruchem przewodów w dowolnym kierunku. Z reguły takie mocowania do rur umiejscawia się w obszarach rurociągu, które trzeba całkowicie unieruchomić. Dotyczy to chociażby miejsc narażonych na zmienne obciążenia termiczne, które wywołują zjawisko kurczenia się i rozszerzania przewodów. Punkty stałe pozwalają na bardzo efektywne mocowanie rur do ściany w wielu instalacjach. Duże znaczenie ma przy tym ich prawidłowe ulokowanie względem długości i średnicy rurociągu, a ponadto zachowanie poprawnych odstępów.

Zaawansowane mocowania przesuwne

W wielu instalacjach przemysłowych niezbędne są systemy zamocowań, które zapewniają skuteczną kompensację ruchów rur – spowodowanych np. rozszerzalnością termiczną czy obciążeniami. Rozwiązaniem w takim przypadku są podpory przesuwne. Od punktów stałych różnią się tym, że pozwalają na swobodny ruch przewodów w określonym kierunku i jednocześnie uniemożliwiają im niepożądane ruchy boczne. Takie mocowania są idealnym wyborem dla systemów grzewczych, transportujących media o różnych temperaturach. Zaletą podpór przesuwnych jest zastosowanie materiałów odpornych na korozję i ścieranie, w tym stali nierdzewnej czy stopów aluminium. Nowoczesne uchwyty do mocowania rur tego typu posiada w ofercie firma Sikla. Do szczególnie praktycznych należą elementy wyposażone w funkcje regulacyjne, dzięki którym można łatwo dopasować położenie przewodu do innych części instalacji rurociągowej.

Innowacyjne systemy modułowe

W katalogu nowoczesnych mocowań szczególne miejsce zajmują elementy systemów o budowie modułowej, które są bardzo wszechstronne i zarazem proste w obsłudze. Produkty takie da się łatwo dostosować o rur o różnej średnicy, a także wielu zmiennych wymagań obciążeniowych. Zastosowanie systemów modułowych jest rekomendowane instalacjom, które są poddawane częstym zmianom konfiguracji. Ich intuicyjna konstrukcja zapewnia łatwy montaż rur do ściany, sufitu czy podłogi, a dodatkową zaletę stanowi odporność na korozję. Systemy modułowe mogą być używane nawet w skomplikowanych układach, takich jak instalacje energetyczne czy przesyłowe. włącznie z różnego rodzaju instalacjami przesyłowymi oraz energetycznymi.

Redaktor
Czeslaw

Photo of author

Czeslaw