Ubijak Proctora — bezpieczeństwo dzięki automatyzacji działania

W pracach budowlanych najważniejsze są cechy, takie jak profesjonalne wykonanie powierzonych prac oraz bezpieczeństwo osób i mienia, znajdujących się w pobliżu prowadzonych robót. W jaki sposób ubijak Proctora pomaga i dlaczego warto z niego korzystać?

Ubijak Proctora — do czego służy?

Ubijak Proctora jest urządzeniem, które wykorzystywane jest w pracach geotechnicznych. Wykorzystywany jest podczas prowadzenia badań pozwalających ocenić właściwości mechaniczne gruntu, przed rozpoczęciem budowy obiektu. Wyniki przeprowadzonego badania dostarczają informacji dotyczących gęstości i zagęszczenia gruntu, a także jego nośności.

Pierwsze narzędzia do zagęszczania gruntu wykorzystywane było już w latach 30. XX wieku, a jego nazwa pochodzi od nazwiska wynalazcy, który jako pierwszy opisał metodę postępowania pozwalającą na precyzyjną ocenę właściwości gruntu. Ideą działania jest ustalenie optymalnej wilgotności gruntu, przy której grunt jest maksymalnie zagęszczony. Parametr ten jest jednym z najbardziej istotnych podczas oceny gruntu przed rozpoczęciem budowy obiektu. Od niego zależy stabilność całej konstrukcji posadowionej w danym miejscu. Obecnie wykorzystywane urządzenia, jakie dostępne są w ofercie viateco.eu to rozwiązania nowoczesne, zautomatyzowane i zapewniające maksymalne bezpieczeństwo podczas prac.

Mechanizm działania urządzenia

Mechanizm działania ubijaka Proctora wykorzystuje mechanizmy, jakie stosowane są na budowie w czasie prac związanych z zagęszczaniem gruntu. Istotą procesu jest ubijanie gruntu, znajdującego się w specjalnie przygotowanym pojemniku o kształcie walca. Próbki pobrane z badanego podłoża cechują się różnym stopniem wilgotności, co pozwala uzyskać precyzyjne wyniki.

Rzetelność wyników zależy od właściwego przygotowania i postępowania na każdym etapie badania. W pierwszej kolejności należy właściwie przygotować miejsce, z którego zostaną pobrane próbki do analizy. Konieczne jest jego odpowiednie osuszenie i oczyszczenie, a także rozdrobnienie. Następnie odpowiednią ilość pobranego gruntu umieszcza się w cylindrze. W praktyce wykonywane są pomiary i analizy dla kilku warstw gruntu.

Gdy próbki gruntu znajdują się już w urządzeniu, wówczas tłoki rozpoczynają ich ubijanie z odpowiednio dużą energią. W czasie procesu kilkakrotnie dokonywane są pomiary, a także dolewana jest odpowiednia ilość wody, jednak za każdym razem jest jej coraz mniej. Działania powtarzane są do czasu, aż masa badanej próbki zacznie się zmniejszać. W ten sposób można bardzo precyzyjnie uzyskać informacje, w jakiej wilgotności odnotowano najsilniejszą wartość zagęszczenia w czasie ubijania. Przed zakończeniem badania, na podstawie uzyskanych wyników pomiarów, wykonuje się jeszcze w wykres, prezentujący krzywą zagęszczenia.

Zalety związane z wykorzystaniem zautomatyzowanego ubijaka Proctora

Obecnie ubijak Proctora to urządzenie w pełni zautomatyzowane, co oznacza, że pozwala na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa osób obecnych podczas badania. Urządzenie zostało wyposażone w specjalny, elektrycznie sterowane systemy:

  • unoszenia oraz pozycjonowania młota ubijaka;
  • obrotu formy;
  • regulacji wysokości opadania.

Mechanizmy te działają prawidłowo dzięki specjalnym komponentom urządzenia, takim jak wymienne koła i krzywki sterujące. Możliwość automatycznego sterowania i obsługi jest efektem zastosowania mikroprocesorowego sterownika. Dodatkowym atutem jest to, że pozwala on na zgromadzenie pełnych informacji dotyczących liczby i pozycji uderzeń w każdej z warstw badanego gruntu. Zaawansowane technologicznie urządzenie umożliwia dodatkowo zaprogramowanie własnych parametrów, istotnych z punktu widzenia konkretnego badania.

Dużą zaletą urządzenia jest jego wyposażenie w wyłącznik bezpieczeństwa oraz zamknięta obudowa. Dzięki temu oraz automatyzacji procesu korzystanie z ubijaka Proctora pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa obsługujących je pracowników.

Redaktor
Czeslaw

Photo of author

Czeslaw